Wszystko, co musisz wiedzieć o rodzajach wypełnienia do puf.
Produkujemy pufy od 15 lat. Na naszej drodze przetestowaliśmy dziesiątki rodzajów wypełnienia puf sako. Obecnie oferujemy dwa rodzaje wypełnienia:
- granulat styropianowym EPS100;
- regranulat styropianowy.
Oba rodzaje wypełnienia to formy spienionego polistyrenu, materiału doskonale znanego nam jako styropian. Proces produkcji styropianu polega na umieszczeniu perełek polistyrenu w atmosferze gorącej pary wodnej. W efekcie tworzywo, z którego wykonana jest perełka polistyrenu staje się miękkie, a zawarte w nim gazy zaczynają wrzeć i perełka zwiększa swoją objętość ponad stukrotnie.
Styropian w 97% składa się z powietrza. Pozostałe 3% to tworzywo, które "napęczniało".
Granulat styropianowy EPS100 to miliony regularnych kuleczek, których ostatnim procesem po spienieniu było sezonowanie, czyli odparowanie. Wypełnienie EPS100 w 99,99% jest w kolorze białym. Jest to wypełnienie klasy premium, niektórzy uważają, że jest wygodniejsze. Pufy wypełnione granulatem EPS100 będą służyły dłużej bez potrzeby dosypywania granulatu. Jeżeli chodzi o wagę to jest bardzo podobna do wagi regranulatu styropianowego.
Regranulat styropianowy to także spieniony polistyren, ale pozyskany już na dalszym etapie produkcji, gdy granulki uformowane są w bloki i płyty. Regranulat ma nieregularny kształt, "kuleczki" różnego rozmiaru i czasem także koloru szarego. Każdy z nas miał do czynienia z kawałkiem styropianu. Jeżeli potrzemy jeden kawałek o drugi to uzyskamy właśnie regranulat styropianowy. Jest to także dobre wypełenie do pufy zrobione dokładnie z tego samego surowca co granulat EPS100. Jego odporność na ugniatanie jest niższa niż granulatu EPS100.
Regranulat ma jedną, niewątpliwą w obecnych czasach zaletę. Jest produktem odzyskanym, który normalnie zostałby przekazany do utylizacji. Pozyskuje się go z płyt styropianowych, które musiały być docięte do odpowiednich rozmiarów, z produkcji kształtek styropianowych do zabezpieczania AGD czy sztukaterii styropianowej.
Dzięki temu, ż jest pozbawiony zanieczyszczeń i ma specyficzne właściwości fizyczne dobrze nadaje się do napełniania puf sako. Jego dużą zaletą jest także cena, która jest niższa od granulatu EPS100.
Regranulat styropianowy
- miliony nieregularnych kuleczek
- przemieszcza się w pufie
- wygoda 4/5
- ugniata się szybciej od granulatu EPS100
- w 100% poddaje się recyklingowi
- przystępna cena
Granulat styropianowy EPS100
- miliony regularnych kuleczek
- łatwo przemieszcza się w pufie
- jest wygodniejszy od regranulatu
- ugniata się wolniej od regranulatu
- w 100% poddaje się recyklingowi
- wysoka cena
Regranulat styropianowy

Granulat styropianowy EPS100
